Kūrybiškumo pyragas

Jau daug knygų išleista, kalbų pasakyta ir tekstų parašyta kūrybiškumo lavinimo tema. To pasekoje kas dieną gimsta milijonai naujų idėjų, kurios pretenduoja padaryti mūsų gyvenimus geresniais. Tačiau nors ir kūrybiško problemų sprendimo požiūris vis labiau populiarinamas, kaip tai akivaizdžiai parodo dr. Austėjos Landsbergienės siekis transformuoti lietuvišką švietimo sistemą (kaip pastebėjo protingi žmonės, tradicinė mokykla ruošia moksleivius dirbti fabrikuose) mūsų kultūroje senieji sustabarėję ledai dar labai stori. Tame sangrūdų sklaidymo procese vieno ar dviejų ledlaužių neužteks, čia geriausiai suveiktų daug mažyčių petardų, nuolat sproginėjančių vis kitoje vietoje. Turiu omenyje kiekvieną mūsų, nes mes išties galime būti žiauriai kūrybingi ir išspręsti savo problemas taip kaip mums reikia, nelaukiant, kol koks supermenas įžiūrės mūsų “problemytes” tarp savų PROBLEMŲ ir suras laiko atskristi ir mus iš jų išvaduoti.

Taigi, 6 gabalai pyrago, visi svarbūs ir vienas kitą įtakojantys, tam, kad kūrybiškumas klestėtų

VAIZDUOTĖ. Ją turėjome vaikystėje, visi, vėliau praradome ten, kur įprastai mokoma spresti problemas. Bėda ta, kad ten (mokykloje) išmokome rasti vienintelius teisingus atsakymus. Še tau kad nori.. Ir jei nebuvai tarp laimingųjų, ragavusių meno košės (įprastai meno problematikoje daugiau improvizacijos), tavo pirmoji pyrago dalis jau senai išgaravusi. Sorry. Gera žinia ta, kad lavinant, ji grįš.

ŽINIOS. Tam kad kažką genialaus sukurtum, neužtenka tik sugalvoti, reikia išmanyti ir kažkokią sritį, pvz elektroniką, braižybą, siuvimo technologiją ir pan. Pasitelkti mokytojus arba specialistus, skaityti knygas.. Ir nepamiršti dalintis žiniomis su kitais.

MOTYVACIJA. Niekas neprivers kurti, jeigu pats to nenori. Požiūris ir troškimas sukurti kažką naujo bei pats kūrybos procesas yra varomoji jėga, bet kurios, idėjos tiesiog liks idėjomis.

APLINKA. Tai bendruomenė, supantys žmonės, fizinė vieta. Šaunu, kai visa tai yra, nes aplinka mus taip pat labai įtakoja, skatina bei palaiko.

IŠTEKLIAI. Ne visada čia svarbiausi yra pinigai. Galybė šauniausių projektų įgyvendinta labai ribotais biudžetais. Tokie ištekliai kaip žmonės, procesai, natūralūs resursai dažnai yra daug svarbesni kūrybiniame procese, nei pinigai. Bet kartais jų šiek tiek reikia.

KULTŪRA. Tai fonas, tarsi atspindintis požiūrį į tai, kaip reaguojame į nesėkmę. Jeigu “nesėkmės” pavadinimą paverčiame “vertinga patirtimi”, tuomet darbai įgauna visai kitą atspalvį, o kūrybiškumo kultūra tik dar labiau klęsti.

Dažnai tenka išgirsti apie darbdavius, kurie savo valdymo stiliumi vis dar gyvena praeitame amžiuje ir tiesą sakant dėl to labai apmaudu, nes darbdavys labai svabų vaidmenį atlieka formuojant organizacijos kultūrą. Jei darbuotojai sudėliojami į dėžutes ir lentynėles, o už norą išlįsti iš dėžutės gauna sprigtą, tuomet visa ta pilka masė iš dėžučių pasklinda po aplinką ir niurzga. Nenoriu nieko įžeisti, bet čia mūsų kultūros rakštis. Antra vertus, smagu matyti ir įkvepiančius pavyzdžius.

Jei norėtųsi pasigilinti detaliau, štai įdomi protingos moters kalba.

Skanaus pyrago,

Neringa

Baigiu, kad pradėčiau

Baigiu, kad pradėčiau

Atėjo laikas užbaigti ir pradėti. O pradėti yra daug sunkiau negu užbaigti, nes kažko pabaiga dažnai ateina tiesiog nieko nedarant, nepajudinant nei piršto. O Pradžia? Ji reikalauja mūsų dėmesio. Pabaigiu netobulas.blogspot.com tinklaraštį nes neberašau, transformavausi ir noriu kitaip. Nemoku apsakyti žodžiais jausmo, kuris kuris telkiasi viduje, bet tai būtų kažkas panašaus į norą išnykti, kad galėtum atgimti iš naujo.

Pradedu kelionę su Berniu. Man ji bus sunki, bet įdomi ir pilna iššūkių, nes nežinau galutinio tikslo. Tiesiog, noriu mėgautis ja.. Be taisyklių, rėmų, klišių, standartų.. savaip..